Аутор тема: Tačka posle navodnika…  (Прочитано 18049 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Tačka posle navodnika…
« : 19. 10. 2012. у 13.15 »
Цитат
Поштовани,
 м олим вас да ми помогнете да напокон решим дилему везану за нагомилавање интерпункцијских знакова. Наиме, уколико се реченица завршава управним говором у упитном облику, да ли је дозвољено ставити тачку на њеном крају? На пример - … питао је: "Како сте?". Дакле, да ли је после упитника и наводника дозвољено ставити тачку? Ново издање Правописа Матице српске је неодређено кад је о том проблему реч, наводници су готово занемарени у корист црте, а мене овде занимају искључиво наводници. Ја свакако имам мишљење о том проблему, на који у послу наилазим врло често. По мом мишљењу (осећају, логици, склоности…), ставила бих сва три знака јер реченица то тражи. Али, занима ме шта правило каже, да имам на шта да се позовем. Сви имамо своје мишљење, стил и укус, али шта каже стандард?
 Хвала
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Tačka posle navodnika…
« Одговор #1 : 19. 10. 2012. у 13.37 »
Objašnjeno na dnu str. 156, pod naslovom „Završni znakovi nejednake izrazitosti“.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Tačka posle navodnika…
« Одговор #2 : 19. 10. 2012. у 14.18 »
Ево и извода за читаоце који немају приступ Правопису а занима их ово питање:


Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Tačka posle navodnika…
« Одговор #3 : 19. 10. 2012. у 14.40 »
Dakle, drugim rečima, ne treba tačka u rečenici:

Pitao je: "Kako ste?"
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Tačka posle navodnika…
« Одговор #4 : 19. 10. 2012. у 17.22 »
Mogli bismo da iskoristimo ovu temu i da razjasnimo da se izraz „nagomilavanje interpunkcije“ odnosi samo na iste ili vrlo srodne znakove (kako u skeniranom odlomku iz Pravopisa i piše), a ne, kako se ponekad misli, i na zarez odnosno crtu kada dolaze između upravnog i neupravnog govora a prethode im upitnik, uzvičnik ili tri tačke.
Dakle, ukoliko označavamo upravni govor crtama, savršeno je normalno napisati:
– Koliko je sati? – upitao je Marko.
Pravopis dozvoljava i kombinaciju navodnika i crte, premda se to vrlo retko koristi u današnjim knjigama:
„Koliko je sati?“ – upita Marko.
Tamo gde se kao znak odvajanja upravnog i neupravnog govora koristi zarez, a ne crta, rečenica se piše ovako:
„Koliko je sati?“, upita Marko.
Nažalost, poslednji primer nije naveden ni u ovom ni u prethodnom izdanju Pravopisa – uopšte nije ni obrađeno kako se upitne i uzvične rečenice u upravnom govoru odvajaju od neupravnog ukoliko se koriste navodnici – ali po analogiji sa crtom, zarez koji je u istoj funkciji treba pisati, što se u većini izdavačkih i novinskih kuća i čini.
Izraz „nagomilavanje“ odnosi se i na rečenice u kojima se jedna do druge javljaju zapeta i crta, što je pre tridesetak godina bio čest manir u knjigama (ko ima komplet knjiga „Čudesni svetovi Volta Diznija“ sigurno je to video), pa nisu dozvoljene kombinacije:
– Ah, ti si – reče Tobi, – nisam te video.

« Последња измена: 19. 10. 2012. у 17.26 Dacko »

Тагови: mejl