Аутор тема: Titule  (Прочитано 22955 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #15 : 25. 06. 2011. у 19.51 »
Па неведох и тачку у којој сам тај пример нашао (прелистао сам на брзину, а још увек нисам набавио П10), али било ми је, искрено, чудно да се не пише тачка иза другог броја.

Pogledao sam i ja sad P93, i zaista piše "1941-1945 (ili 1941-45), u XV-XVIII veku itd.", bez tačke, ali ja sumnjam da je to greška; međutim, u P10 taj primer je naveden kao "1941-1945; u XV-XVIII veku" pa se odatle ne može ništa prosuditi.

Ipak, čak i da primer "rat 1941-1945" nije štamparska greška, "1941-1945 godine" po meni je sasvim sigurno pogrešno. Inače bi, prema tome, trebalo pisati i "25-26 juna", umesto "25-26. juna", što je van svake pameti, zar ne?

(Pogledao sam i za skraćenice, sve je ostalo isto kao u starom.)
« Последња измена: 25. 06. 2011. у 19.59 vukvuk »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #16 : 25. 06. 2011. у 20.19 »
Хвала лепо (и за скраћенице). Онда су ти примери или превид или штампарска грешка. И мени је логичније с тачком, без тачке заиста делује непотпуно и нетачно.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Titule
« Одговор #17 : 25. 06. 2011. у 21.40 »
Klajn taj primjer smatra greškom:

Цитат
… rat 1941—1945. (primer iz t. 199c Pravopisa, gde je omaškom izostavljena tačka posle drugog broja) …

Međutim, stvarno se pitam da nije izostavljena tačka iz istog razloga kao ispred crte — zato što slijedi neki drugi znak interpunkcije, u ovom slučaju lijeva zagrada?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #18 : 25. 06. 2011. у 21.49 »
Klajn taj primjer smatra greškom:

Цитат
… rat 1941—1945. (primer iz t. 199c Pravopisa, gde je omaškom izostavljena tačka posle drugog broja) …

Занимљиво, хвала.

Međutim, stvarno se pitam da nije izostavljena tačka iz istog razloga kao ispred crte — zato što slijedi neki drugi znak interpunkcije, u ovom slučaju lijeva zagrada?

С тим у вези се не слажем. Погледај овај Џоов одговор (и онај изнад њега).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Titule
« Одговор #19 : 25. 06. 2011. у 22.01 »
Ma poznato mi je Džoovo tumačenje (moj je komentar dvije poruke niže) i ne mislim da su pogrešni primjeri 10. IX 1892 – 13. III 1975 i 6.  IV 1941 – 9. V 1945, ali i Džo tu samo tumači Pravopis. Crno na bijelo imamo jedino da tačku izostavljamo ispred drugog znaka interpunkcije, i zato se pitam: šta ako ni ovo nije omaška, nego je tačka izostavljena zbog lijeve zagrade koja slijedi?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #20 : 25. 06. 2011. у 22.16 »
Али редни број је одвојен белином која стоји сама за себе и мора ту стајати, јер не можеш леву заграду залепити уз број. Неоправдано је ту изоставити тачку. Слажем се с Клајном и мислим да је ту у П начињена омашка изостављањем тачке.

Замисли следећи пример у набрајању: 15, 16. (када се десило то и то), 17, 18, 19. (десило се то и то) и 22. јануара. Ја овде не бих изостављао тачку иза „16“ и „19“ и то сматрам истим примером као и ове године из горњих примера, где белина има своју уобичајену функцију на крају.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Titule
« Одговор #21 : 26. 06. 2011. у 00.13 »
Е, зато и питам!
Не видим и ја разлог за Проф. великим словом, а мислим и да је тачка потребна. Где да тачно сазнам?

Tačka ide, ali ne i veliko slovo (iza prof. ali iza dr ne ide). A gde da saznaš tačno? Pa u Pravopisu. Ja se iskreno nadam da ga još uvek ima u knjižarama.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг.: Titule
« Одговор #22 : 1. 07. 2011. у 11.01 »
Primetila sam da je u televizijskim emisijama, kada potpisuju učesnike, titula prof. dr obično napisana velikim slovom. Npr. Prof. dr Petar Petrović, dok bi kod dr Petar Petrović, to dr bilo napisano malim slovom. Ne znam zašto je to tako. Piše li nešto o tome u Pravopisu?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #23 : 2. 07. 2011. у 00.48 »
Не знам зашто постоји та пракса, али нема потребе писати ту скраћеницу великим почетним словом.

Можда се сматра делом имена, па отуд такво писање, али то је погрешно.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Titule
« Одговор #24 : 2. 07. 2011. у 10.56 »
Možda takav tekst smatraju podnaslovom, pa zato počinje velikim slovom? Jesi li sigurna da pišu velikim i u primjeru tipa Govori: prof. dr. Petar Petrović?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Titule
« Одговор #25 : 2. 07. 2011. у 15.48 »
Свакако, ако је (под)наслов, онда је оправдано велико почетно слово.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Tanja

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
Одг.: Titule
« Одговор #26 : 4. 07. 2011. у 00.52 »
Ne podnaslov, već na primer kada u Utisku nedelje ili u Dnevniku gostuje ili daje izjavu neki čovek, ispred njegovog imena (u potpisu) stoji Prof. dr odnosno dr.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Titule
« Одговор #27 : 4. 07. 2011. у 13.31 »
Ne podnaslov, već na primer kada u Utisku nedelje ili u Dnevniku gostuje ili daje izjavu neki čovek, ispred njegovog imena (u potpisu) stoji Prof. dr odnosno dr.
Па то је логично. Јер, може се сматрати као почетком реченице (иако није). Тако на пример, на неком снимку околине Београда, могло би да пише: Околина Београда, никако околина Београда. Да ли си можда видела велико слово у оквиру неког текста где то проф. није на почетку реченице? То би било грешка.

Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
>> Премештено одавде: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1526.msg16162#msg16162 <<


Devetaković, prof. dr Mirjana, Gajin, dr Slavko.
Do sada nisam viđao da se prezime odvaja zarezom od titule i imena.
E, питала сам ја то једном - или сам бар намеравала да питам, јер сам такође виђала да се титула пише уз име, и онда кад је презиме наведено испред истога. Ајд, проверићу.

Jесам одавно питала, али није било конкретног одговора - само је Шоми рекао:
Цитат
Не сећам се ове дискусије да се др пише увек испред имена, чудно ми је такво писање.

Него, можете ово додати теми везаној за титуле, ако није проблем - и да нађемо одговор.
« Последња измена: 27. 09. 2011. у 20.44 J o e »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Тагови: