Аутор тема: Житељи Републике Српске  (Прочитано 13809 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #15 : 24. 06. 2017. у 14.16 »
srpščak / srpščakinja [neznam]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #16 : 26. 06. 2017. у 14.59 »
Сјајно! Још, ако ћемо у духу творбеног модела, онда може и Српшчанка, Српшчакуша или најкраће — Српшчка!

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #17 : 30. 06. 2017. у 12.56 »
Или да буде Српсконац/Српсконка? [cesh]

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #18 : 30. 06. 2017. у 17.35 »
Pa ne znam baš da li se to može dogovoriti, mislim da to više zavisi od nekog uobičajenog stava koji kod nas postoji.
Који би то уобичајени став могао да буде? Имаш ли пример за то што је уобичајено?

Ne vidim kakve to ima veza sa SAD-om.

У свакој земљи се држављанство стиче на одређени начин, уз одређене услове. Најчешће протеком одрђеног броја година, негде мање, негде више. Понегде мораш да научиш и да певаш химну исл. У САД је то најпре зелена карта, па пет година. Сем ако си спортиста, па ти скрате рок, као и у многим другим земљама. Рок је та веза са нама, јер Србија као и други, има закон на ту тему, а он предвиђа одређени рок Тако добијеш држављанство, али не постајеш староседелац! У САД нико не може да постане индијанац или у Аустралији Абориџин, а то су староседеоци! Према томе у Србији староседеоци могу да буду само
Срби, а не Србијанци.


Nisam mislio na to, nego da u mnogim jezicima postoje različiti nazivi za etnike i stanovnike određene države.

Дај бар неки пример кад их има тако много.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #19 : 30. 06. 2017. у 17.39 »
Долазе ли у обзир Босанчерос и Босанчероскиња?

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #20 : 1. 07. 2017. у 18.27 »
Који би то уобичајени став могао да буде? Имаш ли пример за то што је уобичајено?
Па уобичајени став је то како Срби у РС доживљавају Србијанце, какву конотацију носи тај назив, тако да нема шанси да би под тај појам могли да потпадну припадници других народа.

Цитат
У свакој земљи се држављанство стиче на одређени начин, уз одређене услове. Најчешће протеком одрђеног броја година, негде мање, негде више. Понегде мораш да научиш и да певаш химну исл. У САД је то најпре зелена карта, па пет година. Сем ако си спортиста, па ти скрате рок, као и у многим другим земљама. Рок је та веза са нама, јер Србија као и други, има закон на ту тему, а он предвиђа одређени рок Тако добијеш држављанство, али не постајеш староседелац! У САД нико не може да постане индијанац или у Аустралији Абориџин, а то су староседеоци! Према томе у Србији староседеоци могу да буду само
Срби, а не Србијанци.
Да, али ја наводим случајеве у којима држављанство не може да се стекне никако, као ово за држављане Црне Горе који дуго живе у БиХ. А они се изјашњавају као Срби.

Цитат
Према томе у Србији староседеоци могу да буду само Срби, а не Србијанци.
С тачке гледишта становника Републике Српске ово никако не може да буде тачно.

Цитат
Дај бар неки пример кад их има тако много.
Ne mogu sad to da nađem, ali negdje je bilo nabrojano šta još ima osim русские/россияне.

Долазе ли у обзир Босанчерос и Босанчероскиња?
Sve dolazi u obzir ako hoćeš humorističku emisiju.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #21 : 3. 07. 2017. у 17.39 »
Покушај да неки пут у обзир узмеш како се нешто каже ван РС и шта се под тим тамо подразумева, да не тумачиш ти значења и конотације тих израза. А истовремено не објашњаваш шта по вама подразумева израз Србијанци и како га доживљавате у РС.

С друге стране, Срби из Србије за себе никад не кажу да су Србијанци, ни сада нити су то чинили икад у прошлости. Зашто? Зато што је тај израза Србе претворио у Србијанце, па кад им кажеш да су Србијанци, то осећају као деградацију, као подсмех, можда и нешто ружније (што објашњава мој први пост на ову тему). Разумљиво, тај израз им дузима националност! Али, то не узимаш у обзир, код тебе је све са тачке гледишта становника РС.

По вама, Срби су Срби ако живе у Бих, у Хрватској, Словенији, Црној Гори, Македонији, Немачкој, САД, итд. Само Срби из Србије су Србијанци!? Житељи БиХ су аутори овог израза, могуће уз помоћ некадашње К унд К монархије.

Други народи немају оваквих проблема, јер имају једну реч која одређује припадност и нацији и држави.

Почесмо од назива становника РС, а преселисмо се у Србију, оставивши потпуно необјашњено замешатељство назива у БиХ. Политика је чудо! Ко да схвати да они који себе називају Бошњацима желе да говори босански, а Босанци да им језик буде бошњачки!

« Последња измена: 3. 07. 2017. у 17.59 abzec001 »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #22 : 4. 07. 2017. у 21.16 »
Покушај да неки пут у обзир узмеш како се нешто каже ван РС и шта се под тим тамо подразумева, да не тумачиш ти значења и конотације тих израза. А истовремено не објашњаваш шта по вама подразумева израз Србијанци и како га доживљавате у РС.
Шта како се каже? Србијанац ван РС? Па не видим смисла у томе. А не објашњавам како то овдје доживљавамо зато што сматрам да објашњење тога није за овај форум.

Цитат
С друге стране, Срби из Србије за себе никад не кажу да су Србијанци, ни сада нити су то чинили икад у прошлости. Зашто? Зато што је тај израза Србе претворио у Србијанце, па кад им кажеш да су Србијанци, то осећају као деградацију, као подсмех, можда и нешто ружније (што објашњава мој први пост на ову тему). Разумљиво, тај израз им дузима националност! Али, то не узимаш у обзир, код тебе је све са тачке гледишта становника РС.
Па с чије тачке гледишта да буде? Сам кажеш да Срби у Србији не кажу за себе да су Србијанци.

Цитат
По вама, Срби су Срби ако живе у Бих, у Хрватској, Словенији, Црној Гори, Македонији, Немачкој, САД, итд. Само Срби из Србије су Србијанци!? Житељи БиХ су аутори овог израза, могуће уз помоћ некадашње К унд К монархије.
Да, тако је, али нису житељи БиХ измислили Србијанце.

Цитат
Други народи немају оваквих проблема, јер имају једну реч која одређује припадност и нацији и држави.
Није тачно, има још народа које имају двије ријечи за то.

Цитат
Почесмо од назива становника РС, а преселисмо се у Србију, оставивши потпуно необјашњено замешатељство назива у БиХ. Политика је чудо! Ко да схвати да они који себе називају Бошњацима желе да говори босански, а Босанци да им језик буде бошњачки!
Па то се не може ни објаснити. И искрено, то што се тиче Бошњака овдје људе много и не занима.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #23 : 7. 07. 2017. у 17.02 »
Мало ми је досадило да ти верујем на реч, јер не образлажеш своје тврдње, не објашњаваш, не доказујеш, не наводиш примере… Све ти је на часну реч.

Ево само неколико примера, да видиш о чему говорим:

- Питао сам те, рецимо, како то да Босанци желе да се њихов језик зове бошњачки, а Бошњаци босански, а ти кажеш: „Па то се не може ни објаснити“. Ако ти не можеш има ко може. Потруди се да сазнаш кад већ расправљаш на ову тему.

- На моју тврдњу да други народи немају проблема као Срби, јер имају исту реч за означавање припадност и нацији и држави, ти кажеш: „Није тачно, има још народа који имају двије ријечи за то“, а то си тврдио и који пост раније. Утерујеш ме у лаж, а ничим не доказујеш ни моју „неистину“, ни своју „истину“, као што не наводиш ни било какав пример!

- Рекао сам да су житељи БиХ аутори израза Србијанац, а ти одговараш: "Нису житељи БиХ измислили Србијанце“. И толико. А ко, по теби, јесте измислио? То мораш да кажеш кад већ тврдиш да Босанци нису. Ако имаш шта да кажеш.

- На моју констатацију да не објашњаваш шта по вама подразумева израз Србијанац и како га доживљавате у РС, што си раније помињао, ти имаш соломонско образложење: „Не објашњавам како то овдје доживљавамо зато што сматрам да објашњење тога није за овај форум“. Хе, хе, хе, па како то само смисли?

- Ја рекох да староседеоци у Србији могу да буду само Срби (да не кажем Серби), а никако Србијанци, а ти и то „побијаш“ на уобичајен начин: „Са тачке гледишта становника Републике Српске то не може да буде тачно“. Е јеси ми доказао!!!

Итд. 

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #24 : 7. 07. 2017. у 17.52 »
- Рекао сам да су житељи БиХ аутори израза Србијанац, а ти одговараш: "Нису житељи БиХ измислили Србијанце“. И толико. А ко, по теби, јесте измислио? То мораш да кажеш кад већ тврдиш да Босанци нису. Ако имаш шта да кажеш.

A što ne bi pretpostavio da su Srbi iz Hrvatske ili Srbi iz Vojvodine (koja je jelte tek stotinak godina deo Srbije)?
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #25 : 8. 07. 2017. у 11.39 »
Одавде: https://sh.wikipedia.org/wiki/Srbijanci
Поднаслов - Spor oko upotrebe termina
Spor oko upotrebe prideva srbijanski ili srpski potiče iz 1882. godine, kada je Kneževina Srbija postala kraljevina, a kralj Milan krunisan za srpskog kralja. Naime, ubrzo nakon krunisnja stiže poruka iz Beča kojom Austro-Ugarska zahteva da kralj „ne može biti srpski, već srbijanski“, odnosno da svoj kraljevski pridev utemelji na teritorijalnoj a ne etničkoj odrednici, budući da njegova mala kraljevina nema jurisdikciju nad Srbima van Srbije.[6] Naime, Habzburška monarhija je sebe smatrala domovinom Srba prečana, te su pretenzije beogradske vlade na sve Srbe doživljavane kao velikosrpske.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #26 : 8. 07. 2017. у 20.11 »
- Питао сам те, рецимо, како то да Босанци желе да се њихов језик зове бошњачки, а Бошњаци босански, а ти кажеш: „Па то се не може ни објаснити“. Ако ти не можеш има ко може. Потруди се да сазнаш кад већ расправљаш на ову тему.
Па ко може то објаснити? И какви Босанци? Шта подразумијеваш под Босанцима? Званично, у Федерацији су измислили националну мањину Босанце да би се у локалним скупштинама кандидовали као припадници националних мањина и примали посланичке плате. И тамо се муслимани углавном изјашњавају да говоре босанским језиком, без обзира како се национално изјашњавају. Муслимани неће да им се језик зове бошњачки, него је то термин на коме данас инсистирају Срби, пошто се не смије допустити употреба назива босански језик јер би он водио према укидању српског језика… А то како муслимани (без обзира да ли се изјашњавају као Бошњаци или Босанци) желе да им се зове језик и не може нико објаснити.

Цитат
- На моју тврдњу да други народи немају проблема као Срби, јер имају исту реч за означавање припадност и нацији и држави, ти кажеш: „Није тачно, има још народа који имају двије ријечи за то“, а то си тврдио и који пост раније. Утерујеш ме у лаж, а ничим не доказујеш ни моју „неистину“, ни своју „истину“, као што не наводиш ни било какав пример!
Навео сам да имају Руси. Колико се сјећам, негдје је на овом форуму било говора о томе и мислим да је било још примјера из других језика, али не могу то сад да нађем.

Цитат
- Рекао сам да су житељи БиХ аутори израза Србијанац, а ти одговараш: "Нису житељи БиХ измислили Србијанце“. И толико. А ко, по теби, јесте измислио? То мораш да кажеш кад већ тврдиш да Босанци нису. Ако имаш шта да кажеш.
Зна се ко је то измислио, то је историјска чињеница. Нема ту шта да се објашњава.

Цитат
- На моју констатацију да не објашњаваш шта по вама подразумева израз Србијанац и како га доживљавате у РС, што си раније помињао, ти имаш соломонско образложење: „Не објашњавам како то овдје доживљавамо зато што сматрам да објашњење тога није за овај форум“. Хе, хе, хе, па како то само смисли?
Па шта хоћеш да ти кажем? Да пишем које негативне конотације са собом носи термин Србијанац? Било би можда и увредљиво.

Цитат
- Ја рекох да староседеоци у Србији могу да буду само Срби (да не кажем Серби), а никако Србијанци, а ти и то „побијаш“ на уобичајен начин: „Са тачке гледишта становника Републике Српске то не може да буде тачно“. Е јеси ми доказао!!!

Итд.
Па наравно да не може да буде тачно. Логично је да становник Републике Српске старосједиоцима у Србији сматра Србијанце, а Србима досељенике (с других простора на којима су живјели Срби) и њихове потомке.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #27 : 11. 07. 2017. у 13.05 »
A što ne bi pretpostavio da su Srbi iz Hrvatske ili Srbi iz Vojvodine (koja je jelte tek stotinak godina deo Srbije)?

Негде сам у овој расправи поменуо да у одредници Србијанци прсте има Царска и Краљевска Монархија, односно њен утицај, па сам веровао да ће бити јасно да је прича о „ауторким правима“ БиХ само шала, а Зоран је детаљно и прецизно објаснио тај утицај К унд К.

Шала има образложење у томе што се одредница Србијанци чује углавном у БиХ. У Хрватској (Далмација, Лика, Кордун, Истра…) каже се Срби, без обзира на некадашњи утицај Österreich-а, као уосталом и у Војводини, сем можда од људи досељених од 1991. наовамо, Но досељеници полако схватају да су сада и они ти Србијанци, па мењају језичке навике.
 

Тагови: