Аутор тема: Штафета младости  (Прочитано 3563 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже bobica

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 31
    • Српски ми је матерњи језик
Штафета младости
« : 8. 05. 2013. у 13.16 »
"Штафета младости је палица која је ишла кроз целу СФР Југославију и сваког 25. маја додељивана је тадашњем југословенском председнику Јосипу Брозу Титу. Тај датум проглашен је за његов службени датум рођења, иако је Тито био рођен 7. маја. Такође, овај празник се звао „Дан младости“."

Будући да је штафета младости име палице, да ли то значи да би је требало писати великим словом? Извињавам се ако је ова тема већ била на форуму  :)
Imaš li kome da kažeš da si od krvi i mesa?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Штафета младости
« Одговор #1 : 8. 05. 2013. у 19.24 »
Ne vidim ništa konkretno u Pravopisu, ali ako se misli na sam pojam, nezavisno od konkretne palice, mislim da bi trebalo pisati Štafeta mladosti, a inače štafeta mladosti (jer ih je bilo 23 u raznim oblicima, dakle riječ je o vrsti štafete, ne o vlastitom imenu svake od njih). Šta kažete?

Ван мреже kriket

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 49
  • Говорим: Енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Штафета младости
« Одговор #2 : 9. 05. 2013. у 04.44 »
Штафета младости је властито име симбола одн. појма а штафетна палица сама по себи је представљала визуелни симбол тог појма и то што их је било 23 физички различитих је небитно јер су све и увек симболизовале исти појам.
Према томе, "Штафета младости" великим словом, а штафетна палица малим, по мом мишљењу.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Штафета младости
« Одговор #3 : 9. 05. 2013. у 18.37 »
Ja mislim isto kao i Kriket. Ne postoji zajednička imenica "štafeta mladosti". Postoji "štafeta". A to što je vizuelno svaka bila različita nema nikakve veze. Radi se, kako reče Kriket, o simbolu pa samim tim je normalno da se prema nazivu odnosimo kao prema vlastitom imenu tog simbola.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: Štafeta mladosti