Аутор тема: Aktuelni kvalifikativ?  (Прочитано 7994 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Aktuelni kvalifikativ?
« : 14. 04. 2011. у 10.27 »
Po žutoj gramatici (mislim da je ok, da je tako zovem, ipak je svi znamo pod tim imenom) aktuelni kvalifikativ je neka karakteristika subjekatskog ili objekatstkog pojma aktuelna u vreme realizovanja situacije označene glagolom.  Drugi nazivi su još i atributsko-priloška odredba, predikatski atribut, privremeni atribut).

Aktuelni kvalifikativ subjekta: Ivan je koračao pognute glave.
Aktuelni kvalifikativ objekta: Ivan je brata zatekao bolesnog.
Načinski aktuelni kvalifikativ: Ivan je koračao pognute glave.- Može da se postavi pitanje-Kako je koračao?
Vremenski aktuelni kvalifikativ: Još kao dete se doselio u Beograd.- odgovara na pitanje- Kada se doselio?
Uzročni aktuelni kvalifikativ. Zastao je neodlučan.- gde je neodlučnost razlog zastajanja.

Aktuelni kvalifikativ nije član subjekatske ili objekatske sintagme, nego je poseban konstituent rečenice (ili glagolske sintagme). Moguće je rasporediti ga u rečenii odvojeno od subjekta ili objekta. a postoji i mogućnost da subjekat ne bude izrečen ili da objekat bude izrečen enkilitkom. I uz prelazne glagole aktuelni kvalifikativ može da se odnosi na subjekat: Marko je poslednji saznao tu novost.

Aktuelni kvalifikativ može biti izrečen:
1. pridevskom jedinicom ( pridevom, pridevskom sintagmom, pridevskom zamenicom, rednim brojem) kongruentnom sa subjektom/ objektom u rodu, broju, padežu i ako pridev razlikuje vid, u nominativu i u akuzativu jednakom nominativu stoji u neodređenom vidu.
2. imeničkom jedinicom u zavisnom padežu ili predloško padežnoj konstrukciji sa pridevskim značenjem.
3. imeničkom jedinicom u nominativu donosno akuzativu sa rečcom kao

E sad, ja se nadam da sam shvatila dobro ovu lekciju, pa hajde da proverim kroz primere.
Ako imam primere:
Dejan je pevao kao slavuj.
subjekat: Dejan
predikat: je pevao
aktuelni kvalifikativ: kao slavuj

Marija je bila čudna.
subjekat: Marija
predikat je bila čudna
kopula je bila
imenski kopulativni predikativ čudna
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #1 : 14. 04. 2011. у 23.03 »
Погрешила си. Као славуј је одредба за поређење. Акт. кв. био би Радим у школи као наставник.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #2 : 15. 04. 2011. у 09.18 »
Joe, je l’ ti nije teško da mi otkucaš još koji primer za aktuelni kvalifikativ?  [fsmile]
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #3 : 15. 04. 2011. у 09.22 »
Па зар немаш жуту граматику? Тамо је баш лепо објашњено. (Сад немам превише времена да тражим, а из главе не би вероватно били сјајни примери.)

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #4 : 15. 04. 2011. у 09.25 »
Ma imam, nego imam utisak da ću da pomešam odredbe i aktuelni kvalifikativ.  :S
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #5 : 15. 04. 2011. у 09.29 »
Evo ovako: Stefan je stajao nemirno.
nemirno- priloška odredba za način?
Stefan je stajao nemiran.
nemiran- aktuelni kvalifikativ?

Jesam li sad dobro uradila?
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #6 : 15. 04. 2011. у 09.42 »
Да.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Aktuelni kvalifikativ?
« Одговор #7 : 15. 04. 2011. у 09.45 »
 [roll2]

 [stid]
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Тагови: