Аутор тема: (Језичке) глупости разних медија  (Прочитано 434374 пута)

0 корисника и 3 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #285 : 28. 09. 2012. у 19.12 »
Реклама на неком од ТВ-канала: "…тај-и-тај шампон са унапређеном формулацијом…". Српско језико…

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #286 : 2. 10. 2012. у 09.14 »
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/1178210/Logori+smrti+na+Sinaju.html

Čitam i ne verujem (da ostavimo sadržaj po strani). Ako nema preko trideset grešaka, nema nijedna.

Između ostalog: stigli su izglađeni (’izgladnjeni’), u dogovoru sa kriumčarima, mreža trafikanata organima.

RTS!
Izgleda da su popravili tekst, ali im Beduini i dalje stoje velikim slovom…Inače, mislim da bi bilo dobro da kopiramo ovde tekstove ili delove tekstova, ili skrinšotove, jer ako poprave, onda se više ne vidi šta nije bilo dobro…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #287 : 2. 10. 2012. у 09.16 »
Реклама на неком од ТВ-канала: "…тај-и-тај шампон са унапређеном формулацијом…". Српско језико…
[ccc] [ccc] [ccc]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #288 : 2. 10. 2012. у 10.14 »
Па добро, унапређена формулација: поправљене су преводбене, граматичке, правописне и стилске грешке у декларацији производа.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #289 : 3. 10. 2012. у 10.35 »
http://www.blic.rs/IT/345854/Fejsbuk-prati-sta-citamo-i-kupujemo-na-internetu [lol]

Сваким даном ме све више одушевљава ова ИТ рубрика у „Блицу“. Између осталог, очистили су: "cache web" preglednika (наводници њихови). [lol]
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #290 : 3. 10. 2012. у 10.37 »
Хехе и ја се насмејем када чујем ту рекламу са екстрактом бисера илити креде.

Postoji i termin za ovo:  :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_dusting

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #292 : 12. 10. 2012. у 19.55 »
Малопре у вестима један министар ми загреба уво: "Влада ће учинити све да обезбеди редовно снабдевање животних намирница."

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #293 : 12. 10. 2012. у 22.33 »
Малопре у вестима један министар ми загреба уво: "Влада ће учинити све да обезбеди редовно снабдевање животних намирница."
[lol] [lol] [lol]
Blago vama u zemlji Serbiji. Kad se snabedevaju čak životne namirnice, kako li se tek onda vlada brine o ljudima… :P
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #294 : 14. 10. 2012. у 11.48 »
Blago vama u zemlji Serbiji. Kad se snabedevaju čak životne namirnice, kako li se tek onda vlada brine o ljudima… :P

 :like:

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #295 : 14. 10. 2012. у 12.21 »
Blago vama u zemlji Serbiji. Kad se snabedevaju čak životne namirnice, kako li se tek onda vlada brine o ljudima… :P
Боље да и не замишљаш. Понекад снабдевају струју и гориво. Милина једна. Не знам како је у Шпанији по том питању, али овако није сигурно.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #296 : 27. 10. 2012. у 12.31 »
Evo nam jedne sveže vesti iz Novosti:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.291.html:403160-Portir-Zelvoza-ranio-decaka-u-nogu#

Zanima me da li novinar mora doslovce da prenese reči sagovornika, ili može da upotrebi i pravopis. Konkretno, deo u kom Ciganin pita:
- Mogao je da pobije decu. Ko mu daje pravo da puca na našu decu. Jer zato što su Romi? Šta mu deca mogu. Nema ih šaka jada, a on na njih pištoljem - kaže Elmirov stric.

Pretpostavljam da može Ciga da priča kako mu je volja, ali novinar ne bi smeo da piše isto tako.
« Последња измена: 27. 10. 2012. у 12.36 Jelen@ »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #297 : 27. 10. 2012. у 12.56 »
Било је о томе речи кад смо причали о преношењу оног што су Срби рекли у хрватским новинама и обрнуто, тј. да ли је обичај да се "преводи". Мислим да ту влада шаренило, али је ваљда уобичајеније да се "преводи", тј. да ако српске новине преносе речи неког Хрвата, да га аутоматски пребацују у српску варијанту, и обрнуто. Ваљда би тако било и са граматичким грешкама. Мислим да о томе не постоји никакво правило. Можда зависи од политике дотичне новинске куће.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #298 : 3. 11. 2012. у 13.48 »

U subotnjim Večernjim novostima izlazio je u nastavcima kratak izvod iz P10 koji je pripremio Mato Pižurica. Lepo. No danas se pojavio prvi u nizu dodataka pod nazivom Jezička kultura, koje priprema Milan Tasić, i tu on bogami preporučuje i ponešto što nije u skladu s važećim pravilima navedenim u P10, a pritom se onima koji nemaju naviku da zagledaju impresum može učiniti da su i to Pižuričine preporuke. Verovatno ni ja ne bih zagledala da se nisam trznula na početnu rečenicu jednog pasusa koja doslovce glasi: „U srpskom jeziku gotovo sve imenice završavaju se na -ljenje.“ Molim? E, onda je u narednoj rečenici pojašnjeno: „Reč je o glagolskim imenicama koje su nastale…“ Autor poučava druge kako da ispravno pišu a pritom koristi neprecizne i stoga netačne rečenice. Hm. No to nije najveća muka.
Milan Tasić je reči podelio u tabele, pa levo stoje pravilni, a desno nepravilni oblici. Nažalost, levo je stavio autoput, dok je auto-put proglasio nepravilnim. Napisao je da su pravilni oblici Velika gospojina, deli Radivoje, a nepravilni Velika Gospojina, Deli Radivoje, dok u rečniku u P10 stoji upravo obrnuto. (Ako neko ima izdanje iz 2011. godine ili kasnije, molim ga da pogleda nije li ovo stvarno kasnije izmenjeno, mada je malo verovatno s obzirom na ostale propuste u ovom dodatku). Najviše me je iznerviralo to što su kao pravilni oblici navedeni do viđenja, do đavola, do vraga, a kao nepravilni doviđenja, dođavola i dovraga, iako se upravo o tim izmenama najviše i pričalo i pisalo po izlasku novog izdanja Pravopisa. Tasić savetuje da pišemo „do kraja“ dok je „dokraja“ nepravilno, dok u P10 stoji da se kao prilog u značenju „sasvim“ piše „dokraja“.
Naravno, možemo se uvek nadati da su to sve štamparske greške jer je prelamač nešto pogrešio pa baš u tim primerima obrnuo redosled pravilnih i nepravilnih reči. Hm. U svakom slučaju, poslaću ovo i redakciji Novosti, možda će objaviti ispravke, mada je šteta već napravljena. (Ili je bolje da se pošalje pismo u ime SJA?) Dodatni problemčić se javlja ako su svi ti primeri navedeni i u knjizi koja se reklamira na poslednjoj strani dodatka – u pitanju je „Srpski jezik, priručnik za osnovnu školu“, čiji su autori Milan Tasić i Radojko Gačević, i nešto mi se sve čini da su iz nje i uzeti primeri odštampani u novinskom dodatku. I šta treba da rade osnovnoškolski nastavnici ako se razlikuju pravila u udžbeniku i Pravopisu? I koliko će čitalaca novina znati da ono što im je tu savetovano nije sasvim tačno?  [bonk]

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: (Језичке) глупости разних медија
« Одговор #299 : 3. 11. 2012. у 20.58 »
Одох сад у трафику да узмем. Добро си ме опоменула. Узео сам све бројеве осим првог. :D

Тагови: