Аутор тема: Persiranje na forumu  (Прочитано 7859 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Persiranje na forumu
« : 23. 12. 2011. у 14.03 »
Zdravo svima! Ja još uvek ne poznajem etiketu na ovom forumu, ali primetio sam ovde i na drugom jezičkom forumu da persiranje nije ustaljena praksa (mada se ponekad vidi) i obično se "razgovara" na "ti". Je li to zaista u redu? hvala unapred!

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #1 : 23. 12. 2011. у 14.06 »
Jeste, jer je takva internet etiketa. Jedino kad si siguran da je neko mnogo stariji od tebe, lepo bi bilo da mu persiraš, ali to već sve zavisi od tebe.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #2 : 23. 12. 2011. у 14.49 »
Generalno se u srpskoj, pa i u ex-yu internet kulturi, sagovornicima ne persira (osim, što reče Bruni, kad se baš zna da su dosta stariji). Rekao bih da je to tako i generalno u našoj kulturi kada se uporedi sa, na primer, ruskom: Rusi persiraju praktično svakom, osim najbližim prijateljima i ukućanima. Kod nas je uobičajeno (ili, bolje da kažem, nije neobično) ne-persirati nepoznatim osobama istih godina i socijalnog statusa, ili kad se nađete u neformalnoj situaciji.

Kod mene u firmi je 95% zaposlenih u opsegu od 20 do 45 godina, i niko nikom ne persira, osim nekolicini starijih iz uprave. Svaki put moram da odučavam ove novopridošle od persiranja, a i da mi mejlove ne počinju sa "Poštovani" a završavaju sa "Srdačan pozdrav".  [kuku]

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #3 : 23. 12. 2011. у 16.01 »
A ima li razlike da li pišeš javnu ili privatnu poruku na forumu?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #4 : 23. 12. 2011. у 16.08 »
[ne]

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #5 : 24. 12. 2011. у 17.02 »
A ima li razlike da li pišeš javnu ili privatnu poruku na forumu?
Ah, jest tačno, Orline, ti si meni prvu poruku napisao persirajući i ja sam te odmah ispravila.  [fsmile]
U srpskom se stvarno retko persira. Tako je i u italijanskoj, dok Francuzi svima persiraju, a i sami sebi stavljaju gospodin/gospođa ispred imena…  [blb]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #6 : 24. 12. 2011. у 17.09 »
Španci ne persiraju mnogo, ali Latinoamerikanci počesto, a u nekim zemljama je čak slučaj da se persira i drugovima i drugaricama. Što si intimniji s nekim, to ima više razloga da mu persiraš. Čini mi se da je tako na Kostariki. Baš sam se  [iznenadjen] :-/ kad sam to čula…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #7 : 24. 12. 2011. у 17.39 »
Eto, i zato je opet engleski mila majka - you i za jedninu i za množinu (osim baš ako treba: you guys ili y’all), i za persiranje i za neformalno obraćanje, ne možeš da pogrešiš.  :kezica:

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #8 : 24. 12. 2011. у 17.50 »
Zapravo, u engleskom se svima persira, jer su i oni imali ranije thou (ako se dobro sećam kako se piše), što je bilo drugo lice jednine, a you je bilo 2. lice množine, da bi se na kraju thou skroz izgubilo. Znate svi kako ide ono na venačnju u filmovima: With this ring, I thee wed…  (…gde je thee akuzativ. Engleski je takođe imao i padeže, ali ih je vremenom izgubio).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #9 : 24. 12. 2011. у 18.28 »
Pa ja ne bih baš rekao da se u srpskom retko persira, mada zavisi od osobe do osobe, ali se na internet forumima zaista nikada ne persira, sem ako obraćanje ima neke jasne odlike formalnog (na primer komunikacija profesora i studenta na forumu fakulteta).

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #10 : 24. 12. 2011. у 18.36 »
Персира се сигурно више него у шпанском. Ми у Србији персирамо сваком у иоле неком званичном окружењу, била то касирка у супермаркету или професор на факултету. Овде сам имала доста проблема с тим, ал сад сам се навикла, мада, и даље персирам нпр. родитељима својих ученика, иако смо мање више истих година. Тако сам научила. Овде се ама баш ником не персира. Нико ником не персира осим у врло званичном контексту. Сматра се то врло уштогљеним.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Persiranje na forumu
« Одговор #11 : 24. 12. 2011. у 21.33 »
Generalno se u srpskoj, pa i u ex-yu internet kulturi, sagovornicima ne persira (osim, što reče Bruni, kad se baš zna da su dosta stariji). Rekao bih da je to tako i generalno u našoj kulturi kada se uporedi sa, na primer, ruskom: Rusi persiraju praktično svakom, osim najbližim prijateljima i ukućanima. Kod nas je uobičajeno (ili, bolje da kažem, nije neobično) ne-persirati nepoznatim osobama istih godina i socijalnog statusa, ili kad se nađete u neformalnoj situaciji.

Kod mene u firmi je 95% zaposlenih u opsegu od 20 do 45 godina, i niko nikom ne persira, osim nekolicini starijih iz uprave. Svaki put moram da odučavam ove novopridošle od persiranja, a i da mi mejlove ne počinju sa "Poštovani" a završavaju sa "Srdačan pozdrav".  [kuku]
Mislim da smo mi više ili manje kao u Rusiji - ne mogu da zamislim da ne persiram nepoznatom punoletnom čoveku bez obzira koliko godina ima. (Ovo je i u skladu sa zvaničnim pravilima koja su opisana u udžbenicima i gramatikama: persiranje pokazuje da ti je neka punoletna osoba nepoznata ili postoji neka vrsta socijalne distancije i nije bitno je li sagovornik stariji od tebe ili ne.) Ali to je samo moje mišljenje i osim toga se običaji menjaju, čini mi se da su mlađe generacije u Bugarskoj manje naviknuti da persiraju.
U našoj firmi ne persiramo kolegama.   
« Последња измена: 24. 12. 2011. у 23.14 Orlin »

Тагови: