Аутор тема: Како сунце озебе?  (Прочитано 17941 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Како сунце озебе?
« : 9. 12. 2011. у 08.34 »
На 5 000 степени — никако.

Цитат
što sam je čekala ko ozeblo sunce

Пошто сам приметио да огроман број људи говори да се чека озебло сунце (дакле, као конгруентни атрибут ум. као субјекат сачињен од поимениченог придева), само хтедох да упозорим да то, иако граматички изводљиво, не одговара реалијама. Фразеологизам је настао према метафори „X ЧЕКА ОНО ШТО ЈАКО ЖЕЛИ ЈЕ — ОЗЕБАО ЧЕКА СУНЦЕ“, јер оном ко озебе прија топлота, која потиче од сунца.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #1 : 9. 12. 2011. у 08.59 »
Na osnovu pretrage Korpusa Ateljea, mislim da je taj gornji citat samo slučajna greška.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #2 : 9. 12. 2011. у 09.08 »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #3 : 9. 12. 2011. у 09.21 »
Na osnovu pretrage Korpusa Ateljea, mislim da je taj gornji citat samo slučajna greška.

Нисам судио на основу тога, већ на основу оног што слушам у живом говору.

Hvala Džo, ovekovečio sam ga:  ;)

Одлично. (Склонио сам оно „по падежу“, јер је ту кључно слагање у роду.)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #4 : 9. 12. 2011. у 10.36 »
 :hehe: Ako je poslužila da se napiše nova nedoumica, e neka sam pogrešila. :D

Inače, da budem iskrena, znam da je ozebao sunce, i pomislih upravo sve ovo što je Joe napisao čim videh naslov i pre nego što otvorih temu ali moram priznati da mi se nekako ustalila ta pogrešna iako apsolutno nelogična verzija, tako da mi je neobično da kažem "ko ozebao sunce".

Nego, nešto razmišljam, da nije to došlo zapravo od množine, "ko ozebli sunce", pa da se onda u govoru ono i vremenom pretvorilo u o i izmenilo značenje?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #5 : 9. 12. 2011. у 11.22 »
:hehe: Ako je poslužila da se napiše nova nedoumica, e neka sam pogrešila. :D

Pravo da ti kažem, verovatno bih i ja pogrešio.  :blush: (Al eto bolje da si ti pre mene :D ). Nekako to uđe u uvo, a čovek posle ne razmišlja o smislu izreke.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #6 : 9. 12. 2011. у 15.51 »
Чекајте мало. Опет ја да се нешто буним…

Озебло сунце је зимско сунце, зубато сунце, сунце које не греје, али ипак подигне температуру након зимске ноћи (или облачних дана) за неколико степени. Сунце које не огреје, где је хладно и кад сине и зато је озебло, а не због тога што је хладно или се прехладило. Тек корекција „чека озебао сунце“ нема смисла јер се о то сунце неће огрејати. Чекати нешто као озебло сунце је исто што и током зимских дана чекати да гране мало и тог озеблог сунца.

Не разумем потребу за овом корекцијом. Као што Сунце не може бити озебло са 5000°C, исто тако не може имати ни зубе.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #7 : 9. 12. 2011. у 16.12 »
Мени је та метафора потпуно страна (а и речници је не потврђују, в. нпр.).

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 19.41 Rancher »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #8 : 9. 12. 2011. у 16.28 »
И ја  већ више од педесет година знам само за чека као озебао сунце. Зубато сунце је нешто друго, то је оно зимско које не греје.
За озебло сунце први пут чујем.

Модератор: Уклоњен непотребан цитат.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 19.41 Rancher »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #9 : 9. 12. 2011. у 16.29 »
Ја јесам чула за зубато, али за озебло сунце нисам, осим у овој изреци кад се овако погреши… :hehe:

Мада, логика коју је изложио БП има смисла, под условом да се негде заиста користи синтагма озебло сунце у смислу зубато сунце.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #10 : 9. 12. 2011. у 18.18 »
Ја сам чуо, а како је и кад настало – не знам (могуће чак као реакција на кварење исправног „као озебао (човек) сунце“). Зимско сунце у ведром дану, сунце кад су дани већ осетно дужи, али је и даље ледено; фебруарско сунце које из топлог дома делује вруће, али баке свеједно натронтавају децу одећом не дозвољавајући им да излазе слабо обучени јер је то сунце „озебло“ итд.

И саму изреку „чекати као озебло сунце“ доживљавам (и примењујем) у смислу да је неко у страшно лошој ситуацији и чека сламку спаса која га неће избавити, али ће му бар на неко време продужити опстанак. Чекање нечега што ће спречити велику пропаст, много значи у датом тренутку, али од чега нема неке велике вајде. Логику видим у томе да и озебло сунце донекле смањује хладноћу зимских ноћи и облачних дана, наговештава да се зима ипак полако завршава, али само по себи још увек ништа не значи.

На пример, када некоме треба да легне плата од 15 хиљада, за текући месец му треба бар 20, али је остао без динара па и то не може да дочека.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #11 : 9. 12. 2011. у 18.24 »
Ни мени није логично озебло сунце. Одувек, као и Зоран, само мање година, знам то у облику чекам га ко̂ озебо̂ сунце, и једино ми је то логично: неко је промрзао, па једва чека да се некако угреје — дословно и у пренесеном значењу.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #12 : 9. 12. 2011. у 18.27 »
Ja razlikujem po akcentu òzēbo i ozéblo, mada ne znam da li je ta razlika standardna, ali znam da je kod mene u izrazu sa prvim.
« Последња измена: 9. 12. 2011. у 18.29 vukvuk »

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #13 : 9. 12. 2011. у 20.54 »
Ни мени није логично озебло сунце. Одувек, као и Зоран, само мање година, знам то у облику чекам га ко̂ озебо̂ сунце, и једино ми је то логично: неко је промрзао, па једва чека да се некако угреје — дословно и у пренесеном значењу.

Не спорим такву логику, иако са њом нисам имао додира до сад (заиста нисам никад чуо да неко нешто као озебао сунце), али зар у ономе што сам горе написао баш нема нимало логике, за оне који изреку употребљавају у том смислу?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #14 : 9. 12. 2011. у 21.09 »
Pa ima svakako logike, samo se ne kaže tako.  [pardon]

To jest, ja znam taj izraz sa ozebao (ozebla, ozebli) i u značenju željno iščekivati nešto.

S druge strane nikad nisam čuo za ozeblo sunce. (Ne što izraz nema logike, nego prosto nisam čuo za njega, oko mene se tako ne govori.)

Ti pak kažeš da se kod tebe govori ozeblo za zubato sunce i čeka se ko ozeblo sunce neko privremeno izbavljenje?

Pa kad razmislim, i nema puno logike. Ko još čeka zubato sunce za bilo šta?  [pardon]

Тагови: