Аутор тема: Radni pridevi (dubleti)  (Прочитано 2613 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже karloružni

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
  • Говорим: nemački, engleski
  • Родно место: Nemačka
    • Српски ми није матерњи језик
Radni pridevi (dubleti)
« : 27. 03. 2015. у 10.42 »
Kod niza radnih prideva očigledno u zapadnim govorima se naglašava prvi slog, dok je akcenat u istočnijim isti kao u infinitivu:
ȍtežao - otèžao
pȍdržao - podr̀žao
pȍstojao - postòjao
prȍčitao - pročìtao
ȕračunao - uračùnao
zȁbrojao - zabròjao
zȁkopčao - zakòpčao
prȍputovao - proputòvao
Da li postoje uz prȅpoznao, zȁzviždao, zȁpočeo takođe oblici prepòznao, zazvíždao, zapòčeo, kojih primera ima još i mogu li se formulisati neka pravila u vezi s tim?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Radni pridevi (dubleti)
« Одговор #1 : 27. 03. 2015. у 13.02 »
Нисам сигуран за ово „западни“ и „источни“. Ја сам за тросложне (четворосложне) примере само код Херцеговаца чуо прочѝтао, посто̀јао, иначе свуд по Србији на првом слогу.

Важи за препо̀знати (пре̏познао/препозна̄ла), али не за друга два. Запо̀че̄ти не спада у ту групу глагола јер има дужину иза акцента (нема ни по̀чео да би било запо̀чео), а у презенту краткосилазни (по̏чне̄м) (за разлику од тѐжа̄м, др̀жӣм, сто̀јӣм…). Зазви́ждати је пак са дугоузлазним.

Ван мреже karloružni

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 33
  • Говорим: nemački, engleski
  • Родно место: Nemačka
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Radni pridevi (dubleti)
« Одговор #2 : 28. 03. 2015. у 12.39 »
Нисам сигуран за ово „западни“ и „источни“. Ја сам за тросложне (четворосложне) примере само код Херцеговаца чуо прочѝтао, посто̀јао, иначе свуд по Србији на првом слогу.
Zanimljivo! Mislio sam tako jer Hrvatski jezični portal navodi samo prve oblike dok sam video one druge na srpskijezik.com. A i moj otac, koji je bio iz Prištine, naglašavao je te radne prideve na istom slogu kao infinitive.
Možda nekome padnu na pamet još takvi dubleti?

Тагови: