Аутор тема: Дола Пивска (пивска) ?  (Прочитано 23411 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Срећко Петровић

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 34
Дола Пивска (пивска) ?
« : 24. 07. 2019. у 01.40 »
Поздрав свима!

Дола Пивска – Дола у близину Плужина, у Пивској области: да ли је назив овог места у множини или у једнини?

И зависно од тога, како мењати назив кроз падеже, да ли нпр. као

у Долама Пивским, или као

у Доли Пивској ?

И још нисам сигуран за велико П, да ли се тако пише, или би требало писати малим словом, наиме не знам је придев део назива места или пак само нека додатна упутница/опис.

Пробао сам да изгуглам али сам се збунио, јер у неким текстовима је назив деклиниран у множини а негде у једнини. Велико и мало слово, наравно, постоје у разним комбинацијама, и то чак у истом тексту. Што и није било од неке помоћи.

Хвала!

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Дола Пивска (пивска) ?
« Одговор #1 : 24. 07. 2019. у 07.12 »
Колико прогуглах, није у питању званични назив. Пише негде Дола у Пиви, негде Дола пивска, и то махом малим словом. Тако да је оно, мислим, ОК.

Правилна је деклинација, начелно, она која важи у том месту. Међутим, то вероватно не знамо поуздано. На интернету нисам нашао ниједан погодак за једнину (Доли пивској), али има варијације Дола пивска (средњи род множине), Доли пивске (ж. р. мн.), Доли пивски (м. р. мн.), у дативу-инструменталу-локативу у сва три случаја Долима пивским. Најчешће је – иако граматички и етимолошки најнеобичније – ово прво, а и ти си, видиш чуо за тај облик, па засад можемо претпоставити да је он изворни.

(Није ми, с друге стране јасан тај средњи род множине: речници бележе (те) до̏ли ’долине’, али ово дола (а није ж. р. у јд. до́ла) – не знам откуд је.)

Ван мреже Срећко Петровић

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 34
Одг.: Дола Пивска (пивска) ?
« Одговор #2 : 24. 07. 2019. у 21.03 »
Драги Џо, хвала на одговору. Колико је језик пун изненађења! Ко би се надао да није извесно да ли је назив неког места у женском, мушком или средњем роду, невероватно. Некако сам здраво за готово узимао да је увек лако закључити ког је рода која именица, међутим, сад видим да то није увек случај.

Тагови: