Аутор тема: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?  (Прочитано 73230 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #15 : 16. 07. 2011. у 22.30 »
Имена језика се пишу малим словом. По неком мом осећају, имена језика која су по конструкцији присвојни придеви, то је и логично (српски језик, енглески, немачки итд.). Међутим, по мом осећају, а супротно норми, имена језика који као такви имају готово име, писао бих великим словом. На пример Санскрт, Свахили, Есперанто, или програмски језици Ц, Паскал, Јава (када се не односе на програм).

(Обележио сам црвеном бојом јер је неправилно.)

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #16 : 17. 07. 2011. у 09.59 »
Да извинеш, то је безвезан осећај :) Величина почетног слова нигде није условљена обликом речи, већ увек природом онога што та реч означава. Па се тако и сва имена (људских) језика пишу на исти начин.

Мислим да је тај осећај у ствари један други: просто, да је имена језика логичније писати великим словом. Само га мало кочи јака традиција код имена придевског облика.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #17 : 17. 07. 2011. у 10.09 »
Naravno da ima argumenata i za veliko slovo, ali da se vratimo na temu: tradicija je toliko jaka da ne znam ko je i zašto opominjao nikoletu. Ovo se uči u osnovnoj školi i važi za sva četiri standardna jezika.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #18 : 17. 07. 2011. у 10.44 »
Да извинеш, то је безвезан осећај :)

Мени није. Ради се управо о ономе што си написао на крају. Израз „мађарски језик“ можемо схватити на два начина, као име језика и као опис у ком стоји да је у питању језик Мађара, слично као што постоји мађарска држава и држава Мађарска. Када имена језика нису синонимна са њиховим описом у којем је употребљен присвојни придев везан за име народа, територије или књижевног дела, нека логика ме упућује на то да их је природно писати великим словом.

Ван мреже nikoleta

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #19 : 7. 08. 2011. у 13.10 »
…primjer…

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #20 : 7. 08. 2011. у 13.25 »
Ту је оправдано велико слово јер се (званични) називи предмета пишу с великим почетним (мада је требало онда да буде и Хисторија, Географија…).

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: RE: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #21 : 22. 08. 2011. у 21.35 »
Da nije Pižurica nešto mijenjao u P 10 u vezi sa vrlo( )dobar?
Reci gde da gledam pa ću ti reći. Ja gledala u spojenom i odvojenom pisanju, u pridevima, nisam našla. A nema ni u rečniku.

Ipak ima: vrlodobar, odrednica ocene. Vjerovatno je Pižurica ovo promijenio (U P O Z O R E Nj E: aktivacijom ovoga linka posjećujete ODF radi poduže rasprave na temu vrlodobar / vrlo dobar).

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #22 : 22. 08. 2011. у 22.13 »
Јесте.

Ја и даље мислим да је то лоше решење. Само ће збунити децу и наставнике, којима у свим документима стоји одвојено, а судећи по томе како се код нас ажурирају такве ствари, још дуго ће. Ал’ правопис је правопис.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #23 : 22. 08. 2011. у 22.32 »
Ту је оправдано велико слово јер се (званични) називи предмета пишу с великим почетним (мада је требало онда да буде и Хисторија, Географија…).

Ma vidiš da piše nastavnik historije i građansko vaspitanje[pardon]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Malo ili veliko slovo kod imena jezika?
« Одговор #24 : 22. 08. 2011. у 22.36 »
Видим [kuku], али је грешка то, а не велико слово у Босански, Енглески…

Тагови: