Аутор тема: Боје: cyan, magenta  (Прочитано 20190 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Боје: cyan, magenta
« : 3. 02. 2011. у 03.34 »
Постоји ли стандардни домаћи назив за ове две боје, или се користе транскрибовани називи цијан и маџента, као у већини литературе?

Најчешће се помињу у теорији рачунарског третирања боје, као део CMYK-модела, где се C, M и Y односе на боје цијан, маџента и жуто.

Цијан је нешто попут тиркизно-плаве, а маџента попут пурпурно-љубичасте.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #1 : 3. 02. 2011. у 04.42 »
Ne postoji! Nemoj, molim te, preterivati. Imam iskustva sa štamparskim poslom i nikad nisam čula da je iko ikad govorio drugačije, niti to mogu da zamislim Tirkiznoplava, ovo-ono… Pazi, cvrc!

Mada, Šomi verovatno ima nekog keca u rukavu i za ovaj prevod :D

P.S.
Ne obraćajte pažnju na moj ton, potpuno sam preparirana od umora. [nesvest]
« Последња измена: 3. 02. 2011. у 04.43 Luče »

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #2 : 3. 02. 2011. у 05.23 »
Не, није циљ био да смислим нека имена или преводе, него ме баш занима имају ли те боје неко име код нас. На пример, ја сам први пут у животу чуо за резедо прошле године и стално сам се мучио са појмовима драп, крем, бордо, беж итд.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #3 : 3. 02. 2011. у 06.16 »
и стално сам се мучио са појмовима драп, крем, бордо, беж итд.

I ja — te mi nekakve nijanse nikad nisu bile jasne. :) Ja lepo kažem — crvena, žuta, plava, šta tu ima da se filozofira, ali odmah me ispravljaju: „ne, ne, ne, nije to crvena, to je“, ne znam, „bordo“, ili „nije to žuta, to je drap“, „nije to plava, to je tirkizno-nešto…“ Ma ajde, bogati. :)

Ali najviše muka mi zadaje jedna nijansa koja se zove maslinastozelena boja. [bonk] Tu nijansu ja uopšte ne vidim, tj. vidim je kao braon ili sivu. :) Samo kad je baš onako osunčano, jedino onda mogu slabašno da primetim zeleni odsjaj na predmetima koji su te boje. To je neka vrsta daltonizma samo za te neke nijanse zelene boje; prosto moje oči te zelene nijanse slabo percipiraju, naročito kada je slabije osvetljenje ili kada je mrak. Na primer, u ovome krugu ja vidim broj 21, a trebalo bi da se vidi 74; odnosno na ovoj pločici ne vidim ništa, a trebalo bi da se vidi neki broj. :)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #4 : 3. 02. 2011. у 13.23 »
Mada, Šomi verovatno ima nekog keca u rukavu i za ovaj prevod :D

Наравно. :D

Cyan је ’резеткасто-тиркизно-небоплавкасто-шућмурасто-кана’, а magenta, дакако, ’љубичанствено-накурвичасто-пурпурно-гримизно-розњикава’. Тако имамо и изузетно лакопамтиви назив за палету РТНШКЉНПГРЖЦ, наспрам рогобатног CMYK.

Збиљу на страну, ја кажем магента, не маџента.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #5 : 3. 02. 2011. у 14.09 »
Mada, Šomi verovatno ima nekog keca u rukavu i za ovaj prevod :D

Наравно. :D

Cyan је ’резеткасто-тиркизно-небоплавкасто-шућмурасто-кана’, а magenta, дакако, ’љубичанствено-накурвичасто-пурпурно-гримизно-розњикава’. Тако имамо и изузетно лакопамтиви назив за палету РТНШКЉНПГРЖЦ, наспрам рогобатног CMYK.

Збиљу на страну, ја кажем магента, не маџента.

 [lol] Bravo!

I ja kažem magenta. I svi u štamparskom poslu, koje ja poznajem (a velik ih je broj) je zovu magenta. Ima jedan lik koji je dobio nadimak Mađenta, jer ju je tako izgovarao. I ni kriv ni dužan, čovek ostade Mađenta.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #6 : 3. 02. 2011. у 14.10 »
На пример, ја сам први пут у животу чуо за резедо прошле године и стално сам се мучио са појмовима драп, крем, бордо, беж итд.
Мушкарци и боје…  [ccc]

Ја нисам од неке користи овде, јер сам ја за те боје сазнала тек овде, тако да их исто зовем цијан и магента…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #7 : 3. 02. 2011. у 14.14 »
Vidi se da niste filatelisti. Tamo je precizno navođenje boje bitno jer se izdanja iste markice često razlikuju u sitnim promenama boje a cene mogu biti drastično različite.

Zar se ne koristi maGenta a ne maDženta u svakodnevnom govoru u nas? (koliko god to bilo nepravilno)

ps, pretekoše me…

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #8 : 3. 02. 2011. у 14.32 »
Већ сам вам причао на ОДФ-у који смо проблем имали на једној комисији за стандарде да преведемо наслов поглавља једног стандарда о бојама: Color of the paint. (Комисија састављена од стручњака одређене струке коригује превод који ураде преводиоци. Оно где преводиоци не могу да се снађу оставе комисији у оригиналу.)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #9 : 3. 02. 2011. у 20.11 »
Zar se ne koristi maGenta a ne maDženta u svakodnevnom govoru u nas? (koliko god to bilo nepravilno)

Не видим зашто бисмо узимали енглески лик (без обзира што је реч примљена преко енглеског), кад је порекло речи од италијанског града на североистоку земље, Magenta. Маџента ми звучи несувисло, а биће да ни онај несрећни Лучетов колега Мађента није био далеко од изворног изговора — чак му је био и најближи.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #10 : 3. 02. 2011. у 20.39 »
Исто и ја хтедох да питам, да ли је маџента или мажента (из неког разлога сам мислио да је Magenta у Француској). Мађента је град у Италији по којем је боја добила име.

Такође за цијан, да ли је цијан или сијан, сајен, кијан? Постоје ли прописани изговори ових боја? Стварно влада хаос, да, Шоми ме је сад подсетио, као да пола њих говори магента, а пола маџента.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #11 : 3. 02. 2011. у 21.16 »
Не, није циљ био да смислим нека имена или преводе, него ме баш занима имају ли те боје неко име код нас. На пример, ја сам први пут у животу чуо за резедо прошле године и стално сам се мучио са појмовима драп, крем, бордо, беж итд.

Овде кажу борда. Она моја борда хаљина. Био је сав борд у лицу.
То је отприлике она боја као на траци овде у форуму, ко је послао и када.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #12 : 3. 02. 2011. у 21.30 »
Можда би боље било да те остале мистериозне боје нисам ни споменуо, пошто ме стварно занима како би се најправилније на српски рекле или транскрибовале боје cyan и magenta, пошто се ради о битним бојама једног модела боја који се користи у рачунарској графици.  [emb1]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #13 : 3. 02. 2011. у 21.34 »
На основу овога, magenta ми личи на цикламу, а cyan jе, бар овде, највише налик на боју радничких комбинезона - дакле, није нека неуобичајена, мора да постоји назив (а да није баш петролеј, то мислим да је зеленије). (Све што мени овде личи, не мора ништа да значи - на другим сајтовима боје са овим називима изгледају другачије…)

Ауф: U CMYK vodiču date su dve ton karte. U klasičnoj CMYK kombinaciji prikazano je 13.340 nijansi boja. Nijanse u knjizi su dobijene kombinacijom sve četiri štamparske boje (Cyan, Magenta, Yellow u rasponu od 10% do 100% i Black u rasponu od 10% do 90%), sa korakom od 10%.

P. S.
Имамо ми колегу који, сиромах, не разликује црвено у зеленом - није у стању да угледа шумске јагоде међ’ лишћем! Е, то је трагедија!
« Последња измена: 3. 02. 2011. у 22.23 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Боје: cyan, magenta
« Одговор #14 : 3. 02. 2011. у 21.38 »
Cijan je bje, šerpa boja…  :D
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: