Аутор тема: Инфинитив и „да-конструкциjа“  (Прочитано 42069 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #15 : 24. 02. 2012. у 10.39 »
Ne razumem baš. Kako "nepravilno"? Misliš da je "ja ću da vidim" nepravilno?

То је оно што сам прочитао и што ме је изненадило. Мислим да је вредно помена на овом форуму.

Ako se budeš malo družio s nama na forumu, videćeš da izbegavamo pojmove kao što su pravilno i nepravilno, i radije koristimo izraze kao što su standardno ili normirano, odnosno nestandardno. Naime, prvo narod govori nekim jezikom, koji je po prirodi stvari šarolik, a onda se pravopisci sastanu pa odluče šta od mnoštva tih osobina da postane standard, a šta će ostati regionalizam. Pri tome, nije ni taj standard uvek crn i beo (nepravilno/pravilno), nego postoje i neke nijanse. Pravi lingvista, naučnik (koji nije indoktriniran "Jedan Ispravni Jezik" ideologijom, koja je nažalost česta i u našim akademskim krugovima i u plebsu) retko će upotrebiti termin "ispravno" i "neispravno".

Хвала на сугестијама везаним за терминологију, свакако ћу их усвојити. Објашњење је сасвим јасно. Такође, свестан сам да не може све у језику да буде "овако или онако" и да се језик мења.

Dakle, bar u teoriji, ne može deset miliona ljudi, odnosno "većina Srba" kao što kažeš, da govori svoj maternji jezik nepravilno. To što gramatika samo konstrukciju hteti+infinitiv krsti "futurom" ne znači da konstrukcija  "ja ću da vidim" nema značenje budućeg vremena, niti da je nestandardna. To što se o njoj ne uči u školi ne znači da ne postoji i da nije legitimna: školski program uključuje nužna skraćenja, pojednostavljenja i prilagođenja kompleksne problematike uzrastu čitalaca.

По идеји не би требало да већина Срба говори неправилно. Ствар је у томе што ја за себе сматрам да водим рачуна о употреби језика, па и док сам ишао у школу сам имао некакву свест о томе. И тек сада сам сазнао из поменутог извора како се заправо гради конструкција футура. Сама конструкција има значење будућег времена, бар је тако у нашим главама, али би морала да буде поменута и у литератури. Ипак је уџбеник за средњу школу довољно озбиљан и у одређеној мери прилагођен узрасту оних који из њега уче да би се таква информација изоставила. Притом није реч о плусквамперфекту чија је употреба веома ограничена, да не кажем никаква, барем у свакодневном говору.

Неће. Нпр. ја. Није ми позната граматика која прописује и ћу да видим.

Ето, ја нисам дубље залазио у литературу, али има ко јесте.  [smile]

Још ми је веома свежа ова информација, па не могу да определим свој став по овом питању. Краће речено, збуњен сам.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #16 : 24. 02. 2012. у 10.41 »
Помиње се и да + презент у синтакси глаголских времена у истој граматици.

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #17 : 24. 02. 2012. у 10.57 »
Помиње се и да + презент у синтакси глаголских времена у истој граматици.

У издању 1999. на страници 388 ништа о томе нисам нашао.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #18 : 24. 02. 2012. у 11.03 »
Неће. Нпр. ја. Није ми позната граматика која прописује и ћу да видим.

Bojim se da te nisam razumeo — sa kojim delom moje izjave (ili njenom implikacijom) se ne slažeš?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #19 : 24. 02. 2012. у 15.07 »
С делом где имплицираш да је ћу да видим легитимно у стандарду, само што то не пише у средњошколској граматици.

У издању 1999. на страници 388 ништа о томе нисам нашао.

Издање из 2000: 385 управо о томе говори (погледај под презентом).

Ван мреже Депутат

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 71
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #20 : 24. 02. 2012. у 21.16 »
Па добро, ипак граматика каже да се за футур могу користити оба облика, с тим што се да + презент сврстава у разговорни стил. Није све тако изгубљено.
J o e, хвала најлепше на помоћи. Ово ме је мучило два дана.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Инфинитив и "да конструкциjа"
« Одговор #21 : 24. 02. 2012. у 23.05 »
Разговорни језик није типична стандардна реализација, ако је уопште стандардан.

Нема на чему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Инфинитив и „да-конструкциjа“
« Одговор #23 : 28. 08. 2020. у 20.50 »
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Инфинитив и „да-конструкциjа“
« Одговор #24 : 29. 08. 2020. у 11.13 »
Други национал-прескриптивисти ме не изненађују „аргументацијом“ тог типа, јер су људи једне књиге или једне дисциплине, али Ковачевићева лингвистичка ширина у страшном је нескладу с глупостима које проповеда.

Ван мреже mala_banana

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: Engleski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Инфинитив и „да-конструкциjа“
« Одговор #25 : 31. 12. 2021. у 16.04 »
Dobar dan. Interesuje me da li postoji nepravilna upotrebna infinitiva. Npr. Veoma se volim baviti necim…



Тагови: